Haberci 44 - Malatya Haber

Cam İşi Zor Ve Tehlikeli!

Paylaş Kategori: Güncel Yorum
Cam İşi Zor Ve Tehlikeli!

Malatya’da başladığı Isıcam işini Darende’de yaşatmaya çalışan Hamit Doğan, cam işinin tehlikeli ve riskli olması nedeniyle eleman bulamamaktan, ilçede güzel bir şekilde büyük dükkan bulamamaktan ve sanatkara sahip çıkılmamasından dertli.

“Biz gidersek taleplere kim cevap verecek?” diyen camcı Hamit Doğan, “Cam işi zor ve tehlikeli bir anlık hata yaralanmalara sebep olabilir, çok dikkatli olmamız gereken meslek. Bizim gibi sanatkarlara sahip çıkılmalı. 23 yıl önce Malatya’da başladığım sanatımı Darende’de yaşatmaya çalışıyorum. Çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Dükkan sorun. Daha büyük yer var mı? Yok” şeklinde konuştu.

BÖLGEDE ISICAM YAPAN TEK KİŞİ

İlçedeki fazla talepten dolayı doğduğu yere döndüğünü belirten Hamit Doğan, “1979 Darende Ozan doğumluyum. 23 yıldır bu işi yapıyorum. Malatya merkezde bu işe başladım. Uzun yıllar çıraklık derken usta olarak çalışmalarımıza devam ettik. Darende’den 2018 yılında çok talep olduğu için buraya geldim.  İlçelerde iş potansiyeli az olduğu için bizim gibi Isıcam imalatçıları küçük ilçelere gelmezler ama bizim nasip buradaymış geldik. Cama dair her talebe cevap verebiliyoruz. Bölgede Isıcam yapan tek benim ama Darende’de en büyük sıkıntımız çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Cam işi riskli olduğu için de gelmek istemiyorlar. Eleman sıkıntısı büyük problem bunu aşma sansımızda yok” dedi. 

DEPREM BİZİ ETKİLEMEDİ

Depremden sonra işlerinde herhangi bir aksama olmadığını belirten Doğan, “Depremden sonra daha fazla talep oldu. Vatandaşlar bahçe evlerine ağırlık verdi. Bu da işimize yaradı. Cam balkon sisteminde birinci sınıf malzeme kullanıyoruz. Elimizden geldiği kadar müşterilerimizi memnun etmeye çalışıyoruz. Duşakabinden tutun camla ilgili her şeyi yapıyoruz.  Bir dairenin yapılması gereken neyi varsa yüzde 85 yaparız” ifadelerini kullandı.  

BAZI ZORLUKLARI AŞMA İMKANINIZ YOK

Büyük dükkan bulmada çok zorlandıklarını vurgulayan Doğan, şöyle devam etti: “Ben Malatya’dan buraya gelmişim; Böyle bir Isıcam işletmesi bir daha buraya gelmeyecek. İnanın ilçe olduğu için kimse gelmez çünkü kurtarmaz. Eleman sorun, dükkan sorun. Görüyorsunuz burası da yetersiz ama daha büyük yer var mı? Yok. İlerde olur mu? Umudum yok. Bazı zorluklarımız var bunu da aşma sansımız yok. Çırak yok eleman yok. Makine yardımı ve kendi imkanlarımızla müşterilerimize cevap vermeye çalışıyoruz. İlçeme güzel hizmetler vermeye çalışıyorum, dayanabildiğim kadar dayanacağım. İnanın ben gittikten sonra anlayacaklar yeni yer açılmayacak. Vatandaş ne yapacak ihtiyaçlarını karşılamak için çevre illere gidecek. Başka yere gitmek vatandaşa zaman ve maddi kayıplar yaşatacak.”             

UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderilen, yorumlar/yorumcuya aittir.
Hiç bir şekilde Haberci 44 - Malatya Haber sorumlu değildir.