Haberci 44 - Malatya Haber

Ballar, Piyasayı Mahvetti!

Paylaş Kategori: Sağlik Yorum
Ballar, Piyasayı Mahvetti!

Bal üretim maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, sahte bal satanların gerçek balcıları mahvettiğini söyleyen üretici Yaşar Ertaş, sahte ballardan şikayetçi.

Darende Kılıçbağ Mahallesinde, bal üreticiliği ve satıcılığı yapan 64 yaşındaki 35 yıllık arıcı Yaşar Ertaş, bal fiyatlarının düşük olmasının sebebini sahte balcılardan kaynaklandığını söyleyerek, “İlçeye dışarıdan bal getiriyorlar ucuz diye insanlar ne aldığını bilmeden alıyor. Tabi bu durum gerçek bal üreticilerini etkiliyor. Gerçek bal yoksa bu fiyata gerçekten komik bir rakam. Sahte balcılar bizi mahvetti” dedi.  

YAĞIŞ VERİMİ DÜŞÜRDÜ

Bu yılın yağıştan dolayı verimsiz geçtiğini belirten Ertaş, “115 kovanım var. Verim senesine göre değişiyor. Bu yıl ancak 350 kilo bal oldu. Bu yıl verim düşük oldu maliyetini kurtarmadı. Ben SSK’dan emekliyim emekli paramı da arılar için kullandım. Karakovanın kilosu 500 lira, petek- süzme: 350 lira, polen: 850 lira. Polenden bu yıl sadece 3-4 kilo alabildim. Yağış etkiledi. Balı da polen verimini de etkiledi bu yılın çok yağışlı olmasından dolayı arılar boşa çalışmış oldu” şeklinde konuştu. 

ÇANDIR YAYLASINDA 6 AY KALIYOR

Balların rehasının kekik, keven ve adaçayı ağırlıklı olduğunu vurgulayan Ertaş, “Kurudere Çandır yaylası 2 bin 300 metre yükseklikte 6 aylığına orda kalıyoruz diğer 6 ay da Uludere mevkisine getiriyoruz. Kışın orada kalıyor. Mayısın 20’si dedi mi yaylaya tekrar çıkıyoruz. Ballarımızı bilenler alıyor. Müşterilerimiz sürekli. Balların rehası kekik, keven ve adaçayı ağırlıklı. Rehası çok güzel memnunlar” dedi.

ÖNCEDEN İKİ KİLO ET PARASIYDI

Maliyetlerin üç katından fazla artığını belirten Ertaş, “Devlet desteği kovan başına 30 lira, 30 lira ne ki; bir çay parası değil. Gülünç bir rakam. Bir kovanın en minimum maliyeti 100 liranın altında olmamalı. Taşıma maliyeti, hamal maliyeti yüksek oluyor. Önceden 8 liraya aldığımız arı ilacı şimdi 30-40 lira. Her şey üçe katladı. Bal fiyatları yerinde çakılı kaldı. Eskiden bal iki kilo tereyağı, iki kilo etti. Bugün et 700 lira, bal halen 350 lira. Aslında bu bal fiyatlarının yerinde sayması sahte balcılardan oldu. İlçeye dışarıdan bal getiriyorlar ucuz diye insanlar ne aldığını bilmeden alıyor. Tabi bu durum bal üreticilerini etkiliyor. Gerçek bal yoksa bu fiyata gerçekten komik bir rakam. Sahte balcılar bizi mahvetti. Müşteriler de haklı. Ben de olsam ben de aynı şekilde tereddüt ederim, almakla almamak arasında kalırım” ifadelerini kullandı. 

İNTERNET, TELEFON VE PAZAR SATIŞI VAR

Yeni yeni çevreler edindiklerini belirten Ertaş, “Bu işi hanımla beraber yapıyorum. Benim yardımcım asistanım hanımım. O olmazsa ben ölmüşüm. Satışları internet üzerinden pazartesi ve cuma günleri pazarda, telefonda eş dosta yapıyoruz. Özellikle şehir dışında isteyen Darendeliler de oluyor. Onlara kargo ile gönderiyorum. İstanbul, Ankara, Antalya, Trabzon vb değişik illerden isteniyor. Pazar bizim için iyi oluyor. Bir çıta da 5 kilo da satsak yeni çevre ediniyoruz. Yeni kişiler bizi tanıyor. Evet ben 35 yıldır bu işi yapıyorum ama tanımayanlar bilmeyenler var pazar onun için iyi oluyor” şeklinde konuştu.

SAHTE VE GERÇEK BAL NASIL AYIRT EDİLİR?

Sahte ve gerçek balın ayrımını yapmanın kolay olduğunu belirten üretici Ertaş, şu bilgileri verdi: “Ilık su içerisine eklediğiniz bal, çözünmeden kalıyorsa gerçektir. Balı akıttığınızda sürekli uzuyorsa gerçek, kesik kesik akıyorsa sahtedir. Gerçek bal, kaşığınıza aldığınızda uzama yapar, eğer katı bir şekilde kaşığınızda kalıyorsa sahtedir. Gerçek bal, şekerlenir. Bal soğuk havada donuyorsa gerçek, donmuyorsa sahtedir. Buzdolabında uzun süre bekletildiğinde krem, tereyağ kıvamına geliyorsa gerçektir. Bal değdirdiğiniz kibriti yaktığınızda yanıyorsa bal saftır ve gerçektir, yanmıyorsa sahtedir. Kağıt havlu üzerine damlattığınız balı kağıt emiyorsa bal sahtedir. Yediğiniz bal genzi yakıyorsa, tadı 15-20 saniye daha damağınızda kalıyorsa hakiki baldır.”

UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderilen, yorumlar/yorumcuya aittir.
Hiç bir şekilde Haberci 44 - Malatya Haber sorumlu değildir.